Český a československý fotbal v číslech

Sezona 1957/58 - třetí titul pro Duklu

22.3.2019 - #zpátkyvčase

Sezona 1957/58 byla v mnohém zajímavá – zejména tím, že se v ní odehrálo nejvíce ligových kol v historii (tedy až do ročníku 2018/19, kdy došlo ke změně hracího systému). Důvodem byl přechod na standardní systém podzim-jaro, který byl proveden prodloužením sezóny o jarní část; celý ročník tak měl 33 kol.

Titul obhajovala pražská Dukla a cestu za dalším prvenstvím jí měly podle předsezonních odhadů znepříjemňovat zejména pražská Sparta a bratislavský Slovan. Do ligy se po dlouhých osmi letech vrátilo Brno a spolu s ním postoupila Dukla Pardubce (původně Tankista). V nejvyšší soutěži se v sezoně 1957/58 objevila řada nových jmen, která za chvíli znal každý fanoušek fotbalu – v Brně to byl Ján Popluhár, v Dukle Josef Vacenovský a Jan Brumovský, v ČH Bratislava Adolf Scherer nebo v Pardubicích Andrej Kvašňák.

Dukla potvrzovala roli favorita od úvodních kol – v prvním vyhrála na půdě sesterského vojenského týmu v Pardubicích, v druhém pak porazila dalšího kandidáta na titul Slovan a usadila se v čele tabulky. Naopak Slovan překvapivě odstartoval velmi špatně a vzhůru tabulkou se propracovával celou první polovinu jarní části. Dukla zvládla první třetinu soutěže bez jediné prohry a v letní přestávce bylo již v podstatě jasné, že vítěz ligy vzejde z předpokládané trojice Dukla, Slovan a Sparta.

Podzimní část však Dukla započala v útlumu, prohrála vysoko na půdě Brna, kde v útoku řádil hokejový reprezentant Vlastimil Bubník (vstřelil v domácích zápasech dvě branky Dukle i Spartě), a podlehla i v dalším zápase v Prešově. Tříbodový náskok byl rázem pryč a v čele se poprvé objevil bratislavský Slovan. V následujícím kole Slovan v přímém souboji vyhrál na Dukle, která tak podzimní část zahájila třemi prohrami…

Milouš Kvaček (Hr. Králové)13

Slovan však vzápětí utrpěl debakl v Prešově a do čela tabulky se vyšvihl třetí vzadu – pražská Sparta (pod tehdejším názvem Spartak Sokolovo). Sparta, v obraně s výbornými Hledíkem a Hertlem, zkušenou zálohou v podobě Hejského a Procházky, a v útoku pak se střelecky disponovanými Krausem, Svobodu, Kadrabou a Crhou, měla výborný tým a případný titul by nebyl žádnou náhodou. Po dvou třetinách soutěže se Sparta skutečně stále držela na čele, byť v průběhu podzimu utrpěla debakl v derby se Slavií (1:4).

Na podzim se však ještě předehrávala dvě jarní kola, Sparta dvakrát zajížděla na Slovensko a jak na ČH tak v Prešově prohrála. Na čele tak přezimovala opět Dukla, jež zlepšenými výkony v druhé části podzimu udržela krok se Spartou i Slovanem a zejména několika vysokými vítězstvími v jeho závěru (6:1 s Hradcem, 4:0 na Kladně a stejným poměrem s Prešovem) se opět jasně přihlásila do boje o titul.

V zimní přestávce došlo k největší změně kádru na Letné. Sparta přišla o obránce Hledíka, jenž zamířil do Hradce Králové, Kadraba odchází do Kladna a Crha dokonce do druhé ligy. Letenské opouští i brankář Houška a do jara tak jde Sparta výrazně oslabená. Byť jarní část ještě zvládla se ctí, zimní průvan v kádru se Spartě vrátil s plnou silou v následujících sezonách.

Důležitý zápas dvou kandidátů o titul – Dukly a Slovanu – přichází na řadu hned v prvním jarním kole. Slovan doma Duklu poráží a stahuje její náskok na jeden bod. Sparta však nedokáže doma porazit Trnavu a i další zápasy jsou ve znamení nepřesvědčivých výkonů týmů usilujících o prvenství. Sparta prohrává na půdě beznadějně posledního Kladna, Slovan pouze remizuje doma s Prešovem, Dukla pak prohrává na vlastní půdě s Pardubicemi vysoko 0:3.

Pět kol před koncem dojde ke vzájemnému zápasu Sparty s Duklou a po jasné výhře vojáků ztrácí Letenští na Duklu již pět bodů. Zdá se, že o titulu se tak rozhodne pouze mezi Slovanem a Duklou. Dukla však již do konce soutěže nedokáže zvítězit, šokujícím způsobem prohrává na domácím hřišti s Kladnem, které je již několik kol odsouzeno k jasnému sestupu. Slovan taktéž klopýtá a před posledním kolem je tak za vedoucí Dukou Sparta opět již jen o bod.

Zatímco Sparta hraje doma s Pardubicemi, vojáci zajíždějí do Hradce, dalšího již sestupujícího týmu. Dukle stačí k titulu bod, ale jeho získání nebylo vůbec jednoduché. Zatímco Sparta přehrála Pardubice celkem jasně, deset tisíc diváků v Hradci vidělo velké dukelské trápení. Ještě 25 minut před koncem byla Sparta mistrem, když Dukla prohrávala 1:2 (a to ještě domácí neproměnili pokutový kop). V druhém poločase však Kordula zajistil vyrovnání a tím i Dukle třetí mistrovský titul v historii.

Na opačném pólu tabulky bylo rozhodnuto o sestupu Kladna již v polovině jarní části a velmi brzy se k němu přidal Hradec. Vzhledem k tomu, že bylo rozhodnuto o rozšíření počtu účastníků nejvyšší soutěže na čtrnáct, postupovaly do ligy čtyři týmy – Bohemians, Košice, Ústí nad Labem a Žilina.

V evropských pohárech UEFA reprezentovala český fotbal pražská Dukla – v Poháru mistrů jí los přidělil Manchester United. Po prohře v Manchesteru dokázala Dukla doma slavné Busby Babes porazit 1:0, což na postup nestačilo. Nikdo tehdy netušil, že hned sedm hráčů, kteří se představili na Strahově, zahyne o pouhé dva měsíce později při letecké tragédii v Mnichově…

Reprezentace odehrála v roce 1957 kvalifikaci na Mistrovství světa ve Švédsku. Ve skupině jí byly soupeři Wales a NDR a i přes prohru v prvním zápase ve Walesu dokázali reprezentanti zbylé tři zápasy vyhrát a postoupit na finálový turnaj. Na něm v prvním zápase prohráváme se Severním Irskem a v druhém nás čeká soupeř přetěžký – obhájce titulu Německo. Naši hráči však podávají výborný výkon, v poločase vedou 2:0 a po půli Němci srovnávají jen díky nepřesným výrokům rozhodčího Ellise. Ten řídí i náš třetí zápas ve skupině s Argentinou… Po dalším výborném výkonu porážíme jihoamerického soupeře nejvyšším rozdílem v historii – 6:1. O postupu ze skupiny tak musí rozhodnout dodatečný zápas se Severním Irskem. V něm však s ostrovním soupeřem opět prohráváme, tentokrát v prodloužení 1:2 a s mistrovstvím se tak reprezentace loučí již ve skupině.