Český a československý fotbal v číslech

Dukla potřetí mistrem, Slavia podruhé do druhé ligy - sezona 1960/61

17.4.2018 - #zpátkyvčase

Po poměrně šokujícím ročníku 1959/60, ve kterém triumfoval nováček z Hradce Králové, zažili fanoušci ligového fotbalu mnohem klidnější sezonu. Na ligový trůn se po dvou letech bez větších problémů vrátila pražská Dukla. Na opačném pólu tabulky se naopak usídlil další pražský klub Slavia, která se poroučela do druhé ligy.

V letní přestávce došlo k několika změnám na trenérských postech – tou nejvýraznější byl asi přesun Jaroslava Vejvody z Ostravy do pražské Dukly, uvolněné místo v Baníku pak zaujal liberecký František Bufka. Na Slavii se vrátil Antonín Rýgr a nové trenéry představily i slovenské kluby - Slovan Jána Grešša, Nitra Antona Krásnohorského, Prešov Štefana Jačianského a trenérského žezla v Trnavě se ujal Jozef Hagara.

Na titul myslelo několik klubů – pražská Dukla, bratislavská ČH a i obhájce z Hradce Králové, jenž v letní přestávce vyrazil na dlouhý přípravný zájezd do Sovětského svazu a Číny. Zároveň byl jeho tým posílen o pardubické útočníky Zikána a Šonku, Sparta získala taktéž z Pardubic brankáře Pakostu, Bohemians posílil ústecký útočník Píša, Slavia pak z Dukly získala univerzála Růžičku. Kluby Hradce Králové i Dukly zahájily sezonu na nových stadionech – úřadující mistr z Hradce tak mohl začít hrát ligové zápasy konečně na travnatém povrchu, Dukla pak našla svůj domov na Julisce v Dejvicích.

A liga skutečně začala podle papírových předpokladů – po pěti kolech se na čele usadily týmy ČH Bratislava a Dukly, následovány obhájcem titulu z Hradce. Sparta i Slavia, které v minulé sezoně bojovaly o záchranu, začaly novou sezonu tragicky a po třech kolech oba týmy uzavíraly bez bodového zisku tabulku. Velké derby v pátém kole vyhráli Letenští a Slavia tak byla i po pěti zápasech bez bodu se skóre 1:10… Zatímco výsledky Sparty byly do značné míry zapříčiněny těžkým vylosováním a zraněními Kvašňáka s Vojtou, problémy sešívaných se nakonec ukázaly být vážnější.

Nejlepší střelci sezony 1960/61

Rudolf Kučera (Dukla)17
Ladislav Pavlovič (Prešov)17
Josef Kadraba (Kladno)16
Adolf Scherer (ČH Bratislava)15
Karel Lichtnégl (RH Brno)15
Jozef Adamec (Trnava)13
Pavol Bencz (Trenčín)12
Miroslav Wiecek (Ostrava)11

Druhá třetina podzimu však Slavii vyšla lépe a postupně se (dočasně) dostala na nesestupové příčky. Na špičce tabulky bylo brzy jasné, že o titul si to v sezoně 1960/61 rozdají Dukla a ČH Bratislava. Zejména vojáci z Prahy měli na podzim netušené zásoby střeleckého prachu – ve třinácti zápasech vstřelili 46 gólů, a to i díky několika debaklům, které uštědřili svým slovenským soupeřům (Trenčín 8:2 a Trnava 10:1); exceloval zejména mladý útočník Rudolf Kučera, který na podzim nastřílel 13 branek.

Na dno tabulky se postupně propadla Nitra, které vůbec nevyšla druhá polovina podzimu, a na sestupových příčkách přezimovala ještě Slavia a nováček z Trenčína. Zatímco Nitra se v prvních jarních kolech rychle dostala tabulkou nahoru, a to i díky výhře v záchranářském souboji na půdě Slavie, právě sešívaní zůstali přikováni na dně tabulky a až do konce soutěže se ze sestupových příček neodpoutali.

V boji o titul měla po celé jaro navrch Dukla a když ve 23. kole ČH Bratislava prohrála v Prešově, její náskok tři kola před koncem vzrostl již na pět bodů a o mistru bylo v podstatě rozhodnuto. Již dříve bylo jasno i o sestupu Slavie; špatná jarní část nováčka z Trenčína znamenala, že jeho pobyt v nejvyšší soutěži měl pro tentokrát jen jepičí život. Třetím sestupujícím týmem se nakonec stalo RH Brno.

Nejlepšími střelci soutěže se stali Rudolf Kučera z Dukly a prešovský Laco Pavlovič – oba zaznamenali sedmnáct branek. Z druhé ligy postoupily týmy Plzně, Žiliny a KPS Brno.

Reprezentační tým zaznamenal v létě velký, a ve své době ne příliš doceněný, úspěch, když v Poháru národů, který byl prvním ročníkem Mistrovství Evropy, obsadil třetí místo. Na podzim 1960 sehrál již jen jeden přípravný zápas, ve kterém porazil Nizozemsko 4:0. Na jaře 1961 se pak rozběhla kvalifikace na Mistrovství světa v Chile, do které československý tým vstoupil vysokou výhrou nad Skotskem v poměru 4:0.

V evropských pohárech reprezentovaly československý fotbal týmy Hradce Králové a RH Brno. Hradec postoupil v PMEZ díky jedinému gólu přes řecký Panathinaikos a pro čtvrtfinále mu los nadělil španělskou Barcelonu. O postupu Katalánců bylo rozhodnuto již po prvním zápase, ve kterém Hradec prohrál v Barceloně 4:0. Ani to však neznamenalo pokles zájmu o vstupenky na odvetu – zápas se hrál na Strahově před 45000 diváky, ale zájem byl snad trojnásobný; Hradec remizoval 1:1, z PMEZ byl vyřazen a na další start v některém z evropských pohárů UEFA si musel počkat dlouhých 34 let. V Poháru vítězů pohárů přešla Rudá Hvězda Brno přes německý Vorwärts Berlin, ale ve čtvrtfinále nestačila na Dinamo Záhřeb.

Detailní statistiky ligové sezony 1960/1961 jsou nyní k dispozici na našich stránkách.

Vyhledávání

Vyhledávání ligových zápasů